Historie Hasičů HB od roku 1820 - 1990

    V roce 1820 vyhořela obec Horní Benešov do základů, i přesto, že platil již od roku 1782 takzvaný "Josefinský požární řád", který byt na tehdejší dobu dost přísným předpisem, avšak nebyl schopenzajistit požární bezpečnost občanů. Tehdejší zastupitelstvo obce proto rozhodlo. že se vypracuje Obecní vyhláška pro Horní Benešov. Ta vyšla v roce 1828 a obsahovala jak povinnosti, tak i právaobčanů, cechů a sedláků. Sedláci měli rozepsané povinnosti pro přistavování koní ke stříkačkám, byly vypsányodměny pro ty, kterí první objevili a ohlásili vznikající požár, kteří první donesli vodu k požáru. Byly zde také stanovené pokuty za nedodržování požárního řád a obecní vyhlášky, a to v rozmezí od 2-10 zlatých. Josef II., co by osvícený panovník, nerušil jen kláštery, ale i církevní svátky, mimo jiné zrušil i svátek sv.Floriana, vyžadoval, aby jeho zákony byly striktně dodržovány a tvrdě vystupoval proti těm, kteří se snažili jeho nařízení obejít.

 

Požární josefínský řád, doplněný obecní vyhláškou obce Horní Benešov, obsahoval ustanovení: 

 

·         v každém stavení muselo být 14 džberů na vodu, strhávací háky, houně a písek v dostatečném množství pro uhašení požáru.

·         na náklady obce byly udržovány dvě velké, dvě menší a dvě přenosné stříkačky, dvě lejty na vodu (vždy plné vody)

·         když v obci hořelo, tak se muselo zvonit kostelními zvony a to tak dlouho, dokud nebyl požár uhašen

·         dvakrát do roka se musely provádět preventivní prohlídky

·         stavební pobolení smělo být vydáno, jen když na stavební parcele již byla vyhloubena studna

·         v případě požáru, měli občané povinnost osvětlovat ulice kudy se dopravovala voda k požářišti, svítilnami postavenými v oknech přilehlých domů

·         občané byli se svými povinnostmi seznamováni dvakrát do roku veřejným čtením platné obecní vyhlášky

·         byly za účelem požární bezpečnosti vyhloubeny dvě požární nádrže - jedna byla na náměstí a druhá, která svému účelu slouží dodnes je na ul. Masarykové.

 

    Postupem času se zjistilo, že bude výhodné ustaví-li se skupina lidí, která bude vyškolena a vždy schopná proti požáru zasáhnout. Proto bylo již v roce. 1866 rozhodnuto o založení hasičského sboru. Ale protože nebyla pro tento sbor  vhodná tzv. "schráně", byl sbor založen a jeho statu schválen až 27. října 1868

 

    Při této příležitosti byla ze sbírky občanů za 1500 zlatých zakoupena koňská, tzv. čtyřruká ruční stříkačka". Veškeré hasicí prostředky, včetně stříkaček, byly uloženy ve schráni - nehořlavé kůlně, která stála v prostoru nádvoří dnešního SOU H.Benešov. V roce 1891 byla předána hasičům do užívání Hasičská zbrojnice, která svému účelu slouží dodnes a je stále i po všech stavebních úpravách, které byly během těch 112-ti let prováděny, v takové podobě, v jaké byla vystavěna i se starým historickým znakem v průčelí.

V případě, že považujete některé informace či sdělení za opravdu důležité, můžete je v textu zvýraznit například takto.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.